COVID-19 Safety Information

College Recognizes Student Leaders

SUNY Cortland honored 73 students, two faculty and staff members and three student organizations for their contributions to the College at the 32nd Annual Student Leadership Recognition Banquet held April 20.

Following are the award recipients:

Outstanding Student Leaders

Jacquelynn Akins

Jocenelle Alcime

Genevieve Alexis

Emily Altschuler

Greg Armstrong

Megan Astor

Laura Barnstead

Nicole Birsner

Jacqueline Bors

Michael Braun

Andrea Canale

Ravon Carrillo

Kaley Clavell

Carmen Coppola

Hannah Cummins

Jeffrey Dewan

Timothy Duerr

Christy Dunn

Sage Dushay

Tara Farley

Elizah Feathers

Christopher Flood

Taulie Frierson

Bianca Gabriel

Alexandra Galan

Benny Bermudez Garcia

Elena Grande

Amorie Green

Anna Grygiel

Fiona Hayden

Morgan Herrick

Sheryl Holbrook

Gloria Hulede

Kelly Hunneyman

Candice Jaimungal

Sabrina Johnson

Thomas “T.J.” Keegan

Mike Kelly

Amanda Lagan

Kyle Lancto

Danielle Levine

Keara Lowenhar

Rebecka Lubrano

Taylor Lynch

Justin Margolies

Eleni Marquez

William McNeill

Jennifer McNicholl

Rosa Moore

Kimmie Nagl

Emily Nicholson

Sean Noonan

Matthew Norris

Taylor O'Halloran

Alexandra “Abby” Papakonstantis

Diane Ramjit

Susan Serunkuuma

Gage Smith

Mecca Snipe

Marisa Spagnolo

Morgan Stermer

Christopher Venant

Taylor Vermilyea

Justin Wade

Breanna Washington

Ryan Willard

Leadership in Diversity, Equity, and Inclusion

Andrea Canale

Leadership in LGBTQAIP Advocacy

Sage Dushay

Excellence in Leadership

Jacqueline Bors

Kaley Clavell

Jeffrey Dewan

Elizah Feathers

Taylor Lynch

Outstanding Senior

Michael Braun

Student Government Association Awards

Outstanding Staff Member – Meredith Morell, Career Services

Steven J. Barnes Outstanding Faculty Member – Dennis Weng, Political Science

Outstanding Club Member – Genevieve Alexis, Student Activities Board

Outstanding Club – Spanish Club

Student Involvement – Jessica Haverlin

Michael C. Holland Memorial Scholarship – Eryn Griep

Vice President for Student Affairs Merit Scholarship

Kyra Newcombe 

Greek Leadership Awards

Greek Advisor Special Recognition Award -

Alexandra Papakonstantis, Alpha Phi

Morgan Herrick, Sigma Delta Tau

Sophie Luckette, Alpha Phi

Deanna Goldstone, Alpha Sigma Alpha

Jenna Skurnick, Alpha Sigma Alpha

Shannon Robinson, Sigma Delta Tau

Chapter Member of the Year Award

Katerina Karousos, Alpha Phi

Kylie Marflak, Alpha Phi

Madeline Brito, Sigma Lambda Upsilon Sorority, Inc.

Outstanding NALFO Member of the Year Award

Genevieve Alexis, Omega Phi Beta Sorority, Inc.

Outstanding NPHC Member of the Year Award

Jocenelle Sarah Alcime, Sigma Gamma Rho Sorority, Inc.

Outstanding Community Service Award

Lambda Sigma Upsilon Fraternity, Inc.

Outstanding Philanthropic Achievement Award

Theta Chi Fraternity