COVID-19 Safety Information

Classified Staff Recognized for Years of Services

The 2016 Annual Service Awards Ceremony recognizing classified staff will be held on Friday, Dec. 2, in the Corey Union Function Room.

The following employees are slated to receive awards.  To note a correction or addition to the list, contact the Human Resources Office by email or phone at 607-753-2302.

40 Years

Wendy Fairchild, Information Resources

35 Years

Mavis Lefever, Campus Activities and Corey Union Office

Sharon Tucker, Mathematics Department 

30 Years

Mary Cervoni, Registrar’s Office

Bonnie Eldred-Kress, Athletics Department

Brenda Gorman, Student Health Services

Theresa Peebles, Student Conduct Office

Darleen Richardson, Business Office

25 Years

Leslee Bellardini, Library

Brenda Hammond, University Police Department

Elaine Lund, Student Health Services

Steven Phillips, Maintenance

Ronald Riccardi, Maintenance

Pamela Schroeder, Academic Affairs

Cheryl St. Peter, Custodial Services

20 Years

Doris Albro, Administrative Computing Services

Franklin Dalton, University Police Department

Kathleen Gauthier, Mail Services/Central Warehouse

15 Years

Patricia Alter, Literacy Department

Dale Argyle, Maintenance

Renato Brevetti, Maintenance

Lori Burns, Student Health Services

Kathy Coggi, Financial Aid Office

Michele Cornelius, Custodial Services

Timothy Gowe, Motor Pool

Carol Gridley, Advisement and Transition

David Haggerty, Custodial Services

Dawn Harvey, Custodial Services

Chad Matijas, Maintenance

Richard Nauseef, Heating Plant

Connie Parmiter, Sport Management

Ruth Partigianoni, Custodial Services

Gregory Peters, Custodial Services

Patricia Randolph, Field Experience and School Partnerships

Shirley Randolph, Student Accounts Office

Rosemary Root, Custodial Services

Athena Vunk-Moynihan, Extended Learning Office

Nancy White, Custodial Services

10 Years

Michael Beaumont, Transportation Services

Ronald Benda, Custodial Services

Dana Bush, Grounds, Stadium Complex

Roger Cornelius, Custodial Services

Daron Foster, Heating Plant

Debora Howe, Custodial Services

Sandra Kline, Admissions Office

Melissa Lang, Custodial Services

Michele Lella, School of Arts and Sciences

Marcia O’Loughlin, School of Professional Studies

Edith Pennell, Business Office

Eric Rawson, Custodial Services

Carlton Rodman, Custodial Services

Donna Sickmon, Accounts Payable

Casey Thomas, Maintenance

Barbara Toomey, Residence Life and Housing Office