Faculty/Staff A-Z Listing

Save a PDF of this page. Export to PDF
Save a PDF of entire directory. Export to PDF
Note: This may take several minutes
Photo Name Title Phone Department/Office Campus Location
Daniela Baban Hurrle Daniela Baban Hurrle Assoc. Director, International Student and Scholar Services 607-753-2209 International Programs Office Old Main Room 219
Christopher Badurek Christopher Badurek Associate Professor Geography Department Old Main Room 221-D
Helena Baert Helena Baert Associate Professor 607-753-5618 Physical Education Department Park Center Room 2107
Laura A Bailey Laura A Bailey Adjunct Lecturer Communication and Media Studies Department Van Hoesen Hall Room 117-B
Michael P. Baker Michael P. Baker Asst. Dir. Res Life & Housing for Technology and Marketing Residence Life and Housing Office Van Hoesen Hall Room B-33
Jennifer Baker Jennifer Baker Nurse 1 607-753-4811 Student Health Service Van Hoesen Hall Room B-26
Rachael L Baker Rachael L Baker Office Assistant 1 (Keyboarding) Advisement and Transition
Alexandru Balas Alexandru Balas Associate Professor 607-753-4823 Clark Center for Global Engagement Old Main Room 110
Stephanie Ballard Stephanie Ballard Office Assistant 1 (Keyboarding) 607-753-4308 English Department Old Main Room 112
Andrew Banas Andrew Banas Senior Network Technician Networking and Telecommunications Services Old Main Room B-05
Santanu Banerjee Santanu Banerjee Assistant Professor Biological Sciences Department Bowers Hall 1321 Bower
Khalia C Banks Khalia C Banks Senior Admissions Advisor Admissions Office Miller Building Room 121
Michele Baran Michele Baran Assistant Director of Career Services 607-753-4715 Career Services Van Hoesen Hall Room B-5
Catherine Baranello Catherine Baranello Lecturer I 607-753-4877 Modern Languages Department Old Main Room 227-A
Krystal Barber Krystal Barber Assistant Professor 607-753-5770 Childhood/Early Childhood Education Department Education Building Room 1248
David Barclay David Barclay Professor 607-753-2921 Geology Department Bowers Hall Room 37
Julie Barclay Julie Barclay Lecturer IV 607-753-2922 Geology Department Bowers Hall Room 1018
Julie Barden Julie Barden Administrative Assistant 1 607-753-5431 School of Education Education Building Associate Dean's Office, Room 1239
Martine C. Barnaby Martine C. Barnaby Associate Professor 607-753-4390 Art and Art History Department Dowd Fine Arts Center Room 222
Amanda M Barnes Amanda M Barnes Office Assistant 2 International Programs Office Old Main 219
Karen Barney Karen Barney Cleaner Custodial Services Service Group Service Group
Maria L Barredo Maria L Barredo Advancement Operations Associate Advancement Operations Services
Brian Barrett Brian Barrett Professor 607-753-2330 Foundations and Social Advocacy Department Cornish Hall Room 1213 B
Brendan J Barry Brendan J Barry Cleaner Custodial Services Service Group Service Group
Roxanne Barry Roxanne Barry Assistant Teacher 607-753-5955 Child Care Center Education Building Room 1000
Darwin M. Bartholomew Darwin M. Bartholomew Janitor 607-753-2190 Custodial Services Professional Studies Building Room 1106
Heather Bartlett Heather Bartlett Instructor 607-753-2230 English Department Old Main Room 114- E
Barbara Barton Barbara Barton Associate Professor 607-753-2976 Health Department Van Hoesen Hall Room C-14
Christine Bartoszek Christine Bartoszek Administrative Assistant 1 607-753-2702 School of Professional Studies Professional Studies Building Room 1175
Betsy A Barylski Betsy A Barylski Office Assistant 1 (Keyboarding) Faculty Development Center Cornish Hall Room 1307
Jesse B Bateman Jesse B Bateman Assistant Professor Biological Sciences Department Bowers Hall Room 240
Jeffrey Bauer Jeffrey Bauer Professor 607-753-5536 Kinesiology Department Professional Studies Building Room 1160
Michael Beaumont Michael Beaumont Bus Driver 607-753-2129 Transportation Services Service Group Physical Plant
Monika Beck Monika Beck Project Support Specialist 607-753-5662 Liberty Partnerships Program Cornish Hall Room 1312
Michael W Beebe Michael W Beebe Network Technician 607-753-5754 Networking and Telecommunications Services Old Main Room B-05
Leslee Anne Bellardini Leslee Anne Bellardini Administrative Assistant 1 607-753-2221 Library Memorial Library Room B-212
Bryanne Bellovary Bryanne Bellovary Assistant Professor Kinesiology Department Professional Studies Building Room 1164
Ronald Benda Ronald Benda Cleaner 607-753-2190 Custodial Services Park Center Service Group
Geoffrey Bender Geoffrey Bender Assistant Professor 607-753-2069 English Department Old Main Room 115-D
Myriam Benincore Posse Myriam Benincore Posse Lecturer II 607-753-4285 Modern Languages Department Old Main Room 227-D
Brian Matt Bennett Brian Matt Bennett Trades Specialist (Plumber Steamfitter) Maintenance Service Group Physical Plant
Jessica J Bergeron Jessica J Bergeron Nurse Practitioner Family Health 607-753-4811 Student Health Service Van Hoesen Hall B-26
Stephen Bergman Stephen Bergman Technology Support Specialist 607-753-4414 Campus Technology Services Old Main PC Services
Michael Bersani Michael Bersani Assistant Director of Admissions Communications 607-753-2216 Admissions Office Miller Building Room 117
Carolyn Bershad Carolyn Bershad Director, Counseling and Student Development 607-753-4728 Counseling and Wellness Services Van Hoesen Hall Room B-44
Michael D. Berzonsky Michael D. Berzonsky Distinguished Professor 607-753-4221 Psychology Department Old Main Room G-22
Sarah Beshers Sarah Beshers Associate Professor 607-753-2985 Health Department Moffett Center Room 109A
Stephen Beville Stephen Beville Head Coach, Men's Lacrosse 607-753-4993 Athletics Department Park Center Room 2202
Girish Bhat Girish Bhat Professor 607-753-2059 History Department Old Main Room 211-E
Jessica Bilek Jessica Bilek Senior Admissions Advisor 607-753-4614 Admissions Office Miller Building Room 102
Robert Binnall Robert Binnall Associate Director of Residence Life and Housing 607-753-2094 Residence Life and Housing Office Van Hoesen Hall B-62
Genevieve F.E. Birren Genevieve F.E. Birren Associate Professor 607-753-4780 Sport Management Department Professional Studies Building Room 1117
Mark Bischoff Mark Bischoff Professional Tutor 607-753-4309 The Learning Center Van Hoesen Hall Room B-205
Elizabeth Bittel Elizabeth Bittel Assistant Professor Sociology/Anthropology Department Moffett Center Room 2105
Erik Bitterbaum Erik Bitterbaum President 607-753-2201 President's Office Miller Building Room 408
Mikaela Blackman Mikaela Blackman Cleaner Custodial Services Service Group Service Group
John Blanchard John Blanchard Trades Specialist (Plumber Steamfitter) Maintenance Physical Plant
Ann Blanton Ann Blanton Associate Professor 607-753-5429 Communication Disorders and Sciences Department Professional Studies Building Room 2201
Alexis Blavos Alexis Blavos Associate Professor 607-753-2984 Health Department Cornish/Van Hoesen Hall Mobile Office, Room #2
Chelsea Bledsoe Chelsea Bledsoe Administrative Assistant 1 607-753-2202 President's Office Miller Building Room 408
Christopher Blincoe Christopher Blincoe General Mechanic Maintenance Service Group Physical Plant
Travis Block Travis Block University Police Officer 1 (607) 753-2112 University Police Department Whitaker Hall RM 110
Chelsea L Bochino Chelsea L Bochino Cleaner Custodial Services
Jonathan Stephan Bogia Jonathan Stephan Bogia Residence Hall Director 607-753-4151 Residence Life and Housing Office DeGroat Hall 134
Katherine Bonafide Katherine Bonafide Assistant Professor 607-753-4935 Psychology Department Old Main Room 134-D
Ross Borden Ross Borden Lecturer I 607-753-4880 English Department Old Main Room 113-B
Jo L Boring Jo L Boring Liberty Partnerships Program Cornish Hall Room 1312
Danielle Bouchard-Bihr Danielle Bouchard-Bihr Lecturer I 607-753-2885 Modern Languages Department Old Main Room 228-D
Celeste Boyer Celeste Boyer Athletic Trainer Athletics Department Park Center 1411
Erin H. Boylan Erin H. Boylan Executive Director of Alumni Engagement 607-753-2516 Alumni Engagement Brockway Hall Room 208
Emily M Boyland Emily M Boyland Office Assistant 1 (Keyboarding) Advisement and Transition Library Room 111-A
Stephen J Bradley Stephen J Bradley Grounds Worker Grounds Service Group Physical Plant
Tyler Bradway Tyler Bradway Assistant Professor 607-753-2077 English Department Old Main Room 114-C
Lawrence Brady Lawrence Brady Instructor 607-753-4249 Sport Management Department Professional Studies Building Room 1130
Renato Brevetti Renato Brevetti Mason and Plasterer Maintenance Service Group Physical Plant
Michael Brewster Michael Brewster Program Coordinator 607-753-5663 Liberty Partnerships Program Cornish Hall Room 1312
Robert M Brewster Robert M Brewster Instructional Support Associate Parks Family Outdoor Center Professional Studies Building Room 1131
Howard G Britton Howard G Britton Lecturer
Jacey  L Brooks Jacey L Brooks Head Coach, Women's Basketball 607-753-5788 Athletics Department
Neal T. Brooks Neal T. Brooks University Police Officer 1 607-753-2112 University Police Department Whitaker Hall Room 110
Wendy W. Brooks Wendy W. Brooks Community Relations Associate 607-758-5302 Communications Office Brockway Hall Room 318-E
Joseph G. Brown Joseph G. Brown Heach Coach, Baseball 607-753-4950 Athletics Department Lusk Field House Room 1212
Cindy M Brown Cindy M Brown Cleaner Custodial Services Service Group Service Group
Debra Brown Debra Brown Lecturer IV 607-753-4887 English Department Old Main Room 117-A
Donna Brown Donna Brown Office Assistant 1 (Keyboarding) 607-753-4717 Financial Aid Office Miller Building Room 205
Gregory Brown Gregory Brown Adjunct Lecturer Recreation, Parks and Leisure Studies Department Professional Studies Building Room 2213-A
Steven Brown Steven Brown General Mechanic Maintenance Service Group Physical Plant
Wilson C Brown Wilson C Brown Cleaner Custodial Services Service Group Service Group
Steven Broyles Steven Broyles Distinguished Teaching Professor 607-753-2901 Biological Sciences Department Bowers Hall Room 224
Matthew Brubaker Matthew Brubaker Campus Energy Manager 607-753-2272 Facilities Operations and Services Service Group Facilities Operations and Services
Bradley Bruhn Bradley Bruhn Head Coach, Wrestling 607-753-5718 Athletics Department Park Center Room 1123
Jason G Brummer Jason G Brummer Residence Hall Director Residence Life and Housing Office
Rebecca Bryan Rebecca Bryan Associate Professor 607-753-4561 Physical Education Department Park Center Room 2112
Timothy Bryant Timothy Bryant Lecturer III 607-753-5542 Kinesiology Department Professional Studies Building Room 1150
Justin R Bucciferro Justin R Bucciferro Assistant Professor Economics Department Old Main Room 127
Colleen Buchanan Colleen Buchanan Lecturer IV 607-753-5538 Physical Education Department Park Center Room 2106
Alexis Buck Alexis Buck Assistant Teacher Child Care Center Education Building Room 1000
Gail Buckenmeyer Gail Buckenmeyer Lecturer II 607-753-2908 Chemistry Department Bowers Hall Room 26A
Philip Buckenmeyer Philip Buckenmeyer Professor 607-753-5558 Kinesiology Department Professional Studies Building Room 1164
Stacey Buckley Stacey Buckley Administrative Assistant 1 607-753-4303 Modern Languages Department Old Main Room 228
Jennifer R. Buell Jennifer R. Buell Manager of Campus Fleet Services Transportation Services Physical Plant
Dawn Bulmer Dawn Bulmer Office Assistant 2 (Calculations) 607-753-2415 Payroll Office Miller Building Room 330
Dakin Burdick Dakin Burdick Director of the Institute for College Teaching 607-753-2742 School of Education Cornish Hall Room 1307-B
Taylor Burdick Taylor Burdick Child Care Center Education Building Room 1000
Nathan Burgo Nathan Burgo Assistant Coach, Football Athletics Department Park Center Room 1212
Kathleen Burke Kathleen Burke Professor 607-753-2434 Economics Department Old Main Room 136-C
Robert Burleigh Robert Burleigh Janitor Custodial Services Student Life Center Service Group
Blake A Burnette Blake A Burnette Trades Specialist (Plumber Steamfitter) Maintenance Service Group Physical Plant
Anne Burns Thomas Anne Burns Thomas Professor 607-753-4337 Foundations and Social Advocacy Department Cornish Hall Room 1222-A
Jade Y Burton Jade Y Burton Library Clerk 2 Library Memorial Library 6077532600
Penny Bushaw Penny Bushaw Office Assistant 2 (Stores/Mail) 607-753-4900 Physical Education Department Park Center Room 1207
Cathy Butler Cathy Butler Administrative Assistant Trainee 1 607-753-2706 Childhood/Early Childhood Education Department Education Building Room 1241
Alexandra H Buttner Alexandra H Buttner Office Assistant 1 Human Resources Office Miller Building Room 301