Faculty/Staff A-Z Listing

Note: This may take several minutes
Photo Name Title Phone Department/Office Campus Location
Stephan Sabol Stephan Sabol Development Officer 607-753-2572 Development Office
Zenta Sabol Zenta Sabol Lecturer I Economics Department Moffett Center Room 201E
Danielle Salisbury Danielle Salisbury University Police Officer 2 607-753-2112 University Police Department Whitaker Hall Room 110
Shena Driscoll Salvato Shena Driscoll Salvato Lecturer IV 607-753-5609 Modern Languages Department Old Main Room 226D
James Sarra James Sarra Assistant Professor Sport Management Department Professional Studies Building Room 1114
Raymond C. Savoie Raymond C. Savoie Professional Tutor 607-753-4309 The Learning Center Van Hoesen Hall Room B205
Danica Savonick Danica Savonick Assistant Professor English Department Old Main Room 115E
Anisha Saxena (She/her) Anisha Saxena (She/her) Assistant Professor History Department
Lauren Scagnelli (she, her, hers) Lauren Scagnelli (she, her, hers) Health Educator 607-753-2066 Counseling and Wellness Services Corey Union Room 202
Simone Barrett Scalici Simone Barrett Scalici Technical Director Performing Arts Department Dowd Fine Arts Center Room 117
Mary Schlarb (she, her, hers) Mary Schlarb (she, her, hers) Assistant Vice Provost for Student Achievement 607-753-2206 Division of Academic Affairs Miller Building Room 404F
Kari Schlenker Kari Schlenker Administrative Assistant 1 607-753-5585 Recreational Sports
Lori Schlicht (she, her, hers) Lori Schlicht (she, her, hers) Associate Director of Academic Engagement 607-753-4726 Advisement and Transition Memorial Library Room A111
Michael   Schlimmer Michael Schlimmer Senior Software Engineer Information Systems and Security
Helene Roth Schmid Helene Roth Schmid Lecturer IV 607-753-4589 Physical Education Department Park Center Room 1127
Kurt TW Schmidt Kurt TW Schmidt Adjunct Lecturer Biological Sciences Department Room 135
Ryan Schmidt Ryan Schmidt Library Assistant 1 607-753-4571 The Help Center Memorial Library
Lynn D Schmitt (they / them / theirs) Lynn D Schmitt (they / them / theirs) Lecturer I 607-753-4386 Chemistry Department Bowers Hall Room 27
Pam Schroeder Pam Schroeder Administrative Assistant 2 607-753-2206 Division of Academic Affairs Miller Building Room 404
Betsey Morgan Schuhle (she, her) Betsey Morgan Schuhle (she, her) Regional Director, NYS Master Teacher Program School of Education
Amy Schutt Amy Schutt Associate Professor 607-753-2055 History Department Old Main Room 210B
Nichole Schwartz Nichole Schwartz Administrative Assistant Trainee 1 607-753-2811 Performing Arts Department Dowd Fine Arts Center 216
Dr.  Wylie Schwartz (she/her/hers) Dr. Wylie Schwartz (she/her/hers) Assistant Professor 607-753-4290 Art and Art History Department Dowd Fine Arts Center Room 221
Elizabeth Scott Elizabeth Scott Office Assistant 2 607-753-5997 Parking Operations and Security Services Office Whitaker Hall Room 104
Joshua Scott Joshua Scott Assistant Professor Economics Department Old Main Room 127
Samantha Scott Samantha Scott Assistant Teacher 607-753-5955 Child Care Center Education Building Room 1000
Brenda Seamans Brenda Seamans Cleaner Custodial Services Service Group
Brian L Seamans Brian L Seamans Cleaner Custodial Services Service Group
Colleen Sebring Colleen Sebring Housekeeper Parks Alumni House
Jonathan Sell Jonathan Sell Tutor Migrant Education Tutorial and Support Svc Prog.
Ryan D Serp Ryan D Serp Event Support Assistant Parks Alumni House
Kayla D Sewer Kayla D Sewer Associate Director of Annual Giving 607-753-5578 The Cortland Fund
Matt Seyfried Matt Seyfried Lecturer IV 607-758-5305 Sport Management Department Professional Studies Building Room 1127
C. Gregory Sharer C. Gregory Sharer Vice President, Student Affairs 607-753-4721 Division of Student Affairs Corey Union Room 407A
Dr. Deborah Sharp (she, her) Dr. Deborah Sharp (she, her) Associate Professor Communication Disorders and Sciences Department
James Sharpsteen James Sharpsteen Electrician Maintenance Service Group Physical Plant
Kevin B. Sheets Kevin B. Sheets Professor 607-753-2060 History Department Old Main Room 212B
Lizabeth Sherman Lizabeth Sherman Athletic Trainer Athletics Department
Zakery H. Sherman Zakery H. Sherman Service & Repair Assistant (HVAC-R) Heating Plant
Grace Shetler Grace Shetler Child Care Center Education Building Room 1000
Dr. Melinda Shimizu (she, her) Dr. Melinda Shimizu (she, her) Associate Professor Geography Department
Nicole R Shipman Nicole R Shipman Administrative Assistant Trainee 2 607-753-4251 Sport Management Department Professional Studies Building Room 1114
Erica Shockley Erica Shockley Access to College Education (ACE) Coordinator Access to College Education (ACE)
Stephen Shoemaker Stephen Shoemaker Technology Support Specialist University Police Department Room 110
Justin D Shorts Justin D Shorts Cleaner Custodial Services Service Group Service Group
Macie R. Shum Macie R. Shum Migrant Education Tutorial and Support Svc Prog.
Alison M Siefka Alison M Siefka Office Assistant 1 (Keyboarding) Admissions Office Miller Building Room 121
Deana Silvernail Deana Silvernail Clinical Instructor Communication Disorders and Sciences Department
Dr. Katie Silvestri (she, her, hers) Dr. Katie Silvestri (she, her, hers) Associate Professor 607-753-2445 Literacy Department Cornish Hall
Deborah Silvis Deborah Silvis Assistant Professor Childhood/Early Childhood Education Department Education Building Room 1241
Eli Simon Eli Simon Assistant Director of Systems and Information Security 607-753-4354 Information Systems and Security Winchell Hall Room 209
Pamela Simon Pamela Simon Project Support Specialist 607-753-5663 Liberty Partnerships Program Cornish Hall Room 1312
Lou Anne Simons Lou Anne Simons Library Assistant 1 607-753-5522 Library Memorial Library Room B233
Julie Simser (she, her, hers) Julie Simser (she, her, hers) Administrative Assistant 1 Geography Department
Wendy Sirvent Wendy Sirvent Administrative Assistant 1 607-753-2095 Residence Life and Housing Office Van Hoesen Hall Room B33
Adam Skellett Adam Skellett Senior Technology Support Specialist 607-753-2498 Campus Technology Services Old Main Room B06A
Kimberley Slater Kimberley Slater Associate Director, Financial Aid 607-753-4717 Financial Aid Office Miller Building Room 209
Sue Slivan Sue Slivan Technical Services Librarian 607-753-2227 Library Memorial Library Room B236
Melissa M. Smith Melissa M. Smith Program Aide 607-753-2823 Field Experience and School Partnerships Office Education Building Room 1105A
Barbara Smith Barbara Smith Janitor 607-753-5935 Custodial Services Clark Hall Custodial Services
Dana Smith Dana Smith Administrative Assistant 1 607-753-4303 Modern Languages Department Old Main Room 228
Delaney Smith Delaney Smith Child Care Center Education Building Room 1000
Delaney J Smith Delaney J Smith Research Foundation of SUNY Miller Building Room 330
Eric G Smith Eric G Smith Facility Operations Assistant 1 Maintenance Service Group Physical Plant
Jessica L Smith (She, Her, Hers) Jessica L Smith (She, Her, Hers) Area Coordinator Residence Life and Housing Office
Lawrence Smith Lawrence Smith Janitor 607-753-4286 Custodial Services Service Group Service Group
Nadia Snell Nadia Snell Office Assistant 3 (Calculations) 607-753-2313 College and Student Accounting Services Miller Building Room 201
Mary Christine Snyder Mary Christine Snyder Help Center Assistant 753-4986 The Help Center
Bradford Snyder Bradford Snyder Associate Director, Campus Technology Services 607-753-4117 Campus Technology Services Sperry Center Room 322
Cameron Snyder-Pitts (She / Her) Cameron Snyder-Pitts (She / Her) Web Content Specialist 607-753-2533 Marketing Office
Iryna Sokil Iryna Sokil Janitor Custodial Services Service Group Service Group
Ryan Somelofske Ryan Somelofske Adjunct Lecturer Art and Art History Department Dowd Fine Arts Center Room 224
Scott M Soprano Scott M Soprano Laboratory Animal Caretaker Biological Sciences Department Bowers Hall Room 240
Martin Soule Martin Soule Janitor Custodial Services
Claire Soules Claire Soules Project Administrative Officer 607-753-4706 Migrant Education Tutorial and Support Svc Prog. Van Hoesen Hall Room B105
Marinda Souva Marinda Souva Associate Director for Transition Programs 607-753-4726 Advisement and Transition Memorial Library Room A111
Elizabeth Speziale Elizabeth Speziale Associate Director of Grant Administration 607-753-2416 Research and Sponsored Programs Office Miller Building Room 303
David Spitale David Spitale Athletics Equipment Manager Athletics Department
Suzanne Sprague Suzanne Sprague Director of Disability Resources 607-753-2967 Disability Resources Office Memorial Library Room B121
Amanda Squillini Amanda Squillini Instructional Support Assistant Childhood/Early Childhood Education Department Education Building Room 1241
Lima Stafford-Campbell (She/her/hers) Lima Stafford-Campbell (She/her/hers) Assistant Director of Alumni Engagement 607-753-2531 Alumni Engagement Parks Alumni House
Jon     Stamp (He Him His) Jon Stamp (He Him His) Media Services Specialist 607-753-2755 Campus Technology Services Sperry Center
Patrick Stasiak Patrick Stasiak Assistant Coach Athletics Department Park Center Room 1212
Sharon Steadman Sharon Steadman Distinguished Professor 607-753-2308 Sociology/Anthropology Department Moffett Center Room 2109
Alyssa M. Stella Alyssa M. Stella Senior Admissions Advisor - Regional Recruiter Admissions Office Miller Building Room 121
Bruce J Stephen Bruce J Stephen Lecturer I Biological Sciences Department Bowers Hall Room 240
Susan Sterling Susan Sterling Research Foundation of SUNY Miller Building Room 330
Lark M Stevens Lark M Stevens Office Assistant 1 (Keyboarding) Admissions Office Miller Building Room 121
Timothy Stevens Timothy Stevens Cleaner Custodial Services Service Group
Jennifer Stiles Jennifer Stiles Administrative Assistant 1 607-753-5423 Communication Disorders and Sciences Department Professional Studies Building Room 2201B
Dr. Chelsea Stinson (she/her) Dr. Chelsea Stinson (she/her) Assistant Professor Foundations and Social Advocacy Department Cornish Hall Room 1212
Judy Stoddard Judy Stoddard Senior EOP Counselor 607-753-2997 Educational Opportunity Program (EOP) Old Main Room 137A
Maya K Stoddard Maya K Stoddard Office Assistant 1 (Keyboarding) Residence Life and Housing Office Van Hoesen Hall Room B33
Michael Stoll Michael Stoll Services Worker III 607-753-2516 Alumni Engagement Brockway Hall Room 208
Randi Storch (she/her/hers) Randi Storch (she/her/hers) Distinguished Teaching Professor 607-753-2054 History Department Old Main Room 211C
Darren Storie Darren Storie Cleaner Custodial Services Service Group Service Group
Irene Strasser Irene Strasser Associate Professor Psychology Department Old Main Room 132
Gregory D.  Strauff Gregory D. Strauff Laboratory Animal Caretaker Biological Sciences Department
Shufang Strause Shufang Strause Professor 607-753-2468 Childhood/Early Childhood Education Department Cornish Hall Room 1206
Kelly Sturmer Kelly Sturmer Janitor Custodial Services Shea Hall 753-2225
Jeanette Suarez Jeanette Suarez Adjunct Lecturer English Department Old Main Room 112
John Suarez (he, his, him) John Suarez (he, his, him) Service-Learning Coordinator 607-753-4391 Institute for Civic Engagement Moffett Center Room 102
Pamela Sullivan Pamela Sullivan Payroll Manager 607-753-2405 Payroll Office Miller Building Room 301
Meghan Summers Meghan Summers Assistant Teacher 607-753-5955 Child Care Center Education Building Room 1000
Mary Sutton Mary Sutton Cleaner Custodial Services Service Group Service Group
Tadayuki Suzuki Tadayuki Suzuki Associate Professor 607-753-2460 Literacy Department Cornish Hall Room 1320
Jeffery N. Swartwood Jeffery N. Swartwood Associate Professor 607-753-2039 Psychology Department Old Main Room G14
Megan L Swing Megan L Swing Energy & Sustainability Engagement Coordinator Facilities Management Office Whitaker Hall 2nd Floor