Bookmark and Share

Distinguished Alumni Awards

2013
Mary Joy Greene Sherlach ’78

2012
Lawrence W. Fielding ’66
James T. Costa ’85

2011
Gilbert Brown '51
Robert "Sparky" Wallace '53

2010
Kathleen O’Callaghan Maul ’72
Judith Rink ’65

2009
Rosa LaSorte Rich ’55
Cmdr. John W. Clark ’59

2008
Ernest E. Southworth ’58
Willard L. Lewis ’66

2007
Louis E. LaGrand ’57
Christopher Leadbeater ’67

2006
Curtis Richardson ’66
Anne J. Russ ’59

2005
Ingrida Karlsons Miemis ’66
Theresa Sullivan Caccavale ’75
Richard Pollack ’77

2004
Mary Lynn Collins ’57
Douglas Galke ’72

Lucy Gettman ’78

2003
Ronald Dye ’76
Ann Graziadei ’71

2002
Vivian H. Heyward ’68
Stephen H. Hunt ’72
Nicholas Martyak ’81

2001
John T. Richards ’60
Brig. Gen. Ann Dunwoody ’75

2000
Leon A. Pastalan ’53
Ellen Lupia O’Sullivan ’70
Evan D. Summer ’70

1999
William Griffen ’50
Kathy Hoefert Schuehler ’78

1998
Candy Altman-Bergantino ’77
David R. Cole ’73

1997
Ilene Stifelman Lieberman ’68
Paul Siegel ’72

1996
Matthew Asen ’73
Harry Isokane ’63
Michael D. Valentine ’73

1995
Donald Berkowitz ’62
Theodore McKee ’69

1994
Archie Avedisian ’51
Suad Joseph ‘66
James Henderson ‘68

1993
Andrew Chasanoff ’75
Sally C. Guerette ’69 M.Ed.
Arnold Rist ’47

1992
Robert J. Gregor ’66
Travis Jackson ’59
Stephen Langendorfer ’72

1991
Elizabeth Fowler Hudson ’47
Michael Tocci ’75
Diane Gill ’70

1990
Gail Farwell ’47
Martin Minter ’66

1989
Robert A. Brody ’69
James D. Hand ’64
Patricia Lauri Rickard ’63

1988
Edward Birch ’60
Robert Larkin ’68
Lynn E. Zimmer ’77

1987
Robert Ditton ’64
Geoffrey Godbey ’64

1986
John Galipault ’59
Thomas Goodale ’61
Nicholas Pauldine ’54
Sheila Winters Petersen ’60

1985
Maureen O’Rourke Murphy ’62
Gerald L. Riendeau ’53
Joseph St. Lawrence ’39
Anthony Tesori ’39

1984
Edward Coates ’42
Naomi Leff ’60
Robert Perrucci ’58

1983
LeRoy E. Hay ’66
Margaret A. Payne ’64
David A. Pearson ’56

1982
Barbara Arthur Gordon ’52
Albert H. Howard ’57
Joann Manfra ’63
Paul S. Fardy ’63

1981
Frances S. Grover ’45
Steve Kurasik ’57
Harris Silver ’67

1980
George A. Brown ’33
Marie R. Schuler ’30
Frank J. Wawrzaszek ’52

1979
Gordon M. Dunning ’32
Duane O. Eddy ’65
George Jones ’56

1978
William Haines ’63
Louise Sawner O’Rourke ’36
Robert E. Rhodes ’53

1977
Frederick Briccetti ’49
Marjorie Dey Carter ’50
Joseph Halper ’52

1976
Marion Yates Buchner ’41
George C. Fuge ’49
Donald W. Schmidt ’55

1975
Whitney T. Corey ’43

1974
C. Robert Clark ’38

1973
Robert Anderson ’43
Franklin Coolidge ’35

1972
Robert Johnson ’49
Helen Gould Meyer ’40

1971
Hazel Stilwell Latimer ’28
Donald K. Mathews ’46

1970
Ben M. Becker ’28
Bessie L. Park ’01

1969
Emilio “Dee” DaBramo ’48
Francis Moench ’16

1968
LaVerne Baldwin ’18
Norma Bosworth Lockey ’21